česky | english
TYMA CZ
řemeny, převody
a dopravní pásy
Nákupní košík je prázdný

Jak poznám, že je řemen správně napnutý?

Klínové, ozubené i drážkové řemeny se napínají podle hodnot uvedených ve výpočtu řemenů. Pro výpočet řemenů slouží výpočtový program CONTI Professional.

Ve výpočtu jsou uvedeny hodnoty frekvence volné větve. Pomocí kontroly frekvence volné větve řemenu lze dosáhnout nejpřesnějšího nastavení správného předpětí řemenů. Měření se provádí pomocí měřiče frekvence CONTI VSM-1. Alternativně se může použít jednodušší přístroj CONTI VSM MINI nebo aplikace Tension2Go ke kontrole předpětí mobilním telefonem.

Pokud nemáme k dispozici měřič frekvence, lze řemen také kontrolovat pomocí měření průhybu volné větve. Hodnoty, které máme naměřit, jsou uvedeny ve výpočtu nebo v tabulkách, které jsou přiloženy k měřiči napnutí řemenu. Měřič napnutí řemenu se jmenuje TYMA BELT CONTROL 1, 2, 3 nebo 5.

Je nutno nastavit sílu, která je uvedena v tabulce a pomocí stlačení uprostřed volné větve zkontrolovat průhyb volné větve. Pokud je tento průhyb příliš velký, je nutno řemen dopnout. Pokud je průhyb příliš malý, je nutné přepětí snížit. Toto měření je však pouze kontrolní, nedává tak přesný výsledek. Je ale o mnoho lepší než měření odhadem nebo žádné.

Zde naleznete návody k obsluze měřicích přístrojů a jejich popis.