česky | english
TYMA CZ
řemeny, převody
a dopravní pásy
Nákupní košík je prázdný

Kdy nepoužít řemenový převod?

V praxi se většinou setkáváme s nabídkou firem a snahou prosadit své řešení do konstrukce stroje. Dodavatelé se snaží najít aplikace, kde by se dal použít jejich nabízený výrobek. Každá součást má však své maximální technické možnosti a v některých případech použití není reálné.

Kdy není vhodné použít řemen

  • Přenášený výkon je velmi vysoký a otáčky velmi malé, např. při 100 kW a 50 ot/min vychází kroutící moment asi 19 100 Nm. To je pro řemenový převod nereálné a je nutno hledat jiné řešení.
  • Průměry řemenic jsou malé pro vybraný typ řemenů, např. průměr řemenice 100 mm pro řemeny C/22 nebo SPC. To je pro tyto řemeny příliš malý průměr řemenic a došlo by k poškození řemenů při ohybu. Je nutno použít větší řemenice, jiný druh řemenu nebo jiné řešení.
  • Okolní teplota je příliš vysoká, např. více než 150 °C. To je pro materiál řemenů extrémní teplota a řemeny nejsou schopny dlouhodobě těmto teplotám odolávat. V takovém pípadě je nutno použít např. řetěz apod.
  • Otáčky a průměr řemenic jsou vysoké, např. průměr řemenice 350 mm a otáčky 3000 ot/min. Zde by vycházela obvodová rychlost 55 m/s. To je pro klínový nebo ozubený řemen příliš vysoká rychlost. Nutno použít plochý nebo drážkový řemen nebo změnit celou konstrukci převodu.