TYMA CZ
řemeny, převody
a dopravní pásy
Nákupní košík je prázdný

Řemeny pro variátorové převodovky

Firma Continental Contitech koupila v roce 2006 dánského výrobce řemenů firmu Roulunds Rubber Odense. Tímto spojením se Contitech stal jedním z největších výrobců řemenů pro variátorové převodovky. Řemeny jsou dodávány mnoha výrobcům převodovek. Společně s nimi jsou vyvíjeny i speciální konstrukce řemenů dle specifikace zákazníků.

Příklad variátorového řemenu se dvěmi řemenicemi s ručním ovládáním (fa. Berges)

Robusní a hospodárné

Variátorové převodovky jsou kompaktní, robustní, mnohostranně použitelné nastavitelné převodovky s řemenovými převody. Pracují spolehlivě a bez nároku na častou údržbu. Dovolují široké spektrum konstrukčních řešení k přenosu výkonů od několika watů až do stovek kilowatů. I přes stále se rozvíjející elektronickou regulaci otáček mají ještě v mnoha aplikacích tyto komponenty své uplatnění. Základní součásti tvoří variátorové řemenice, které jsou z velké části určené pro univerzální použití.

Výhody pro provozovatele:

  • Nejvyšší provozní bezpečnost, nejvyšší kroutící moment
  • Vysoká axiální a radiální zatížitelnost
  • Vysoký počet pozvolna odstupňovaných převodů
  • Možnost ručního nebo dálkového ovládání
  • Klidný, tichý chod
  • Minimální údržba a dlouhá životnost

Příklad detailu variátorové převodovky se dvěmi řemenicemi s ručním ovládáním (fa. Berges)

Možnost ruční nebo dálkové regulace otáček

Nastavení otáček se provádí mechanicky, např. ručním kolečkem s ukazatelem nebo elektromechanicky prostřednictvím stavěcího motoru. Konstrukční provedení vychází z posuvného uložení mezi posuvným talířem a pevným nábojem.

Použitím variátorových převodovek vznikají pohony s proměnlivými otáčkami, které se vyznačují nízkými výstupními otáčkami při vysokých výstupních momentech. Při nízkých otáčkách se osvědčila kombinace variátorových převodových motorů s čelními, plochými, kuželočelními a šnekovými převodovkami.

Pro menší výkony se používají variátory s jednou posuvnou a jednou pevnou, nejčastěji se však vyrábí variátory se dvěmi pohyblivými řemenicemi. K největším výrobcům variátorových převodovek patří např. firmy SEW Eurodrive, Berges, Nord, Lenze a další.

Příklad konstrukčního řešení variátorudvěmi řemenicemi(fa. Berges)

Speciální variátorové řemeny pro systémy BECKER

Systém BECKER převod je systém s asymetrickými řemenicemi a asymetrickým variátorovým řemenem. Jedná se o použití speciálního variátorového řemenu, který má na obou stranách různý úhel sklonu boku řemenu. Toto inovativní řešení umožňuje individuální řešení převodovek s plynulou změnou otáček do výkonů až 200kW.