Logo společnosti Tyma - 20 let
řemeny, převody
a dopravní pásy
Nákupní košík je prázdný

"Marion radí" 01 - Kdy nepoužít řemen k pohonu stroje?

V praxi se většinou setkáváme s nabídkou firem a snahou prosadit své řešení do konstrukce stroje. Dodavatelé se snaží najít aplikace, kde by se dal použít jejich nabízený výrobek. Každá součást má však své max. technické možnosti a v některých případech použití není reálné.

Řemen doporučujeme nepoužít v případě, že:

  1. přenášený výkon je velmi vysoký a otáčky velmi malé, např. při 100kW a 50 ot./min. Vychází kroutící moment asi 19.100Nm. To je pro řemenový převod nereálné a nutno hledat jiné řešení.
  2. průměry řemenic jsou malé pro vybraný typ řemenů, např. průměr řemenice 100mm pro řemeny C/22 nebo SPC. To je pro tyto řemeny příliš malý průměr řemenic a došlo by k poškození řemenů při ohybu. Nutno použít větší řemenice, jiný druh řemenu nebo jiné řešení.
  3. okolní teplota je příliš vysoká, např. více než 150st.C. To je pro materiál řemenů extrémní teplota a řemeny nejsou schopny dlouhodobě těmto teplotám odolávat. Nutno použít lze např. řetěz apod.
  4. otáčky a průměr řemenic jsou vysoké, např. průměr řemenice 350mm a otáčky 3000 ot./min. Zde by vycházela obvodová rychlost 55m/s. To je pro klínový nebo ozubený řemen příliš vysoká rychlost. Nutno použít plochý nebo drážkový řemen nebo změnit celou konstrukci převodu.